Endüstriyel üretimde yüksek hız çelikleri oldukça ön plandadır. Gösterdiği ısıl direnç, yüksek şok direnci ve verimli çalışma özellikleri sayesinde diğer çeliklere oranla daha fazla tercih edilmektedir. İçeriklerinin çeşitli olduğunu söyleyebiliriz fakat genel olarak yeterli miktarda karbon ve yüksek oranda alaşım elementlerinin birleşimiyle meydana gelmektedir. Yüksek hız çeliklerini üç gruba ayırabiliriz: Wolfram bazlı, molibden bazlı ve hem molibden hem wolfram bazlı yüksek hız çelikleri mevcuttur.

Yüksek Hız Çeliğinin Özellikleri

Yüksek Hız Çeliği İçerisindeki Alaşımların Malzemeye Etkileri

Karbon: Yüksek hız çelikleri genelde düşük miktarlarda karbon barındırmaktadır. Yüksek hız çeliğinde karbon oranı arttıkça çeliğin sertliği de artmaktadır. Karbon oranı ve darbe direnci katsayısı ise ters orantı içermektedir. Fakat karbon oranı ve aşınma direnci arasında doğru orantı bulunmaktadır.

Wolfram: Yüksek hız çeliklerinin ana elementlerindendir. HSS üretilirken düşük miktarlarda kullanılabilmektedir.

Molibden: Bu elementin de Wolfram gibi, yüksek hız çeliklerinin ana elementlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Wolframla aynı etkileri göstermektedir. Wolfram yerine kullanıldığında göstereceği farklı özellikler nedeniyle HSS daha düşük sıcaklıklarda sertleştirilmektedir.

Krom: Yüksek hız çeliklerinde, genellikle düşük miktarlarda bulunmaktadır. Yüksek hız çelikleri için oldukça faydalıdır. Özellikle çeliğe sertlik kazandırması ve oksidasyonu engellemesi önemli faydalarındandır.

Kobalt: Yüksek hız çeliklerine en önemli katkısı ısıl sertliği arttırmasıdır. Bu sayede HSS’nin kesme işlemlerindeki verimliliğini de arttırmaktadır.  

Vanadyum: Yüksek hız çeliklerinin kesme işlemlerindeki verimini arttırmaktadır. Yüksek hız çelikleri üretilirken azot gazının atılmasını da sağlamaktadır. Fakat HSS bünyesindeki vanadyum oranına göre çelik bünyesindeki karbon ayarlanmalıdır. Bu çeşit yüksek hız çeliğinin en sert olanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.