Parmak Frezeler

Kullanım amaçlarına uygun olarak silindirik ya da konik biçimde üretilmektedir. Titizlik ve özen gerektiren ince işler ve ufak iş parçaları üzerinde yapılan dik işlemlerde veya kanal açma vb. durumlarda kullanılırlar. Yüksek hız çeliği kullanılarak üretilir fakat sert maden uç takılarak üretilen çeşitleri de bulunmaktadır. Doğru parmak freze tercihi yapabilmek için bazı soruların cevaplarını bilmek gerekir.

Parmak Freze Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Çalıştığım malzeme tipi nedir?

Endüstriyel üretimde kullanılan her malzemenin farklı özellikleri mevcuttur. Bu nedenle çeşitli kesici takımlar üretilmektedir. Plastik malzemelerle çelik ya da benzer sertlikteki kullanılacak parmak frezeler farklılık göstermektedir. Kullanılacak parmak frezeyi çalışılacak malzemeye göre seçebilmek önemlidir.

Malzeme üzerinde hangi işlemleri gerçekleştireceğim?

Kullanılacak malzeme kadar malzeme üzerinde yapılmak istenen işlemler de önem arz etmektedir. Aynı malzeme üzerinde çeşitli işlemler uygulanabilmektedir. Bu nedenle kesici takım bir işlem için uygunken bir diğer işlem için uygun olmayabilir. Bu detaylar göz önünde bulundurulmalı ve doğru takım seçimi yapılmalıdır.

İş parçası üzerindeki tahmini talaş hacmi nedir?

Kaldırılan talaş miktarı, yapılan işlemin özelliği ve malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Üretim sürecinden önce bu faktörler göz önünde bulundurularak tahmini talaş miktarı öngörülmeli ve buna göre ihtiyaç duyulan oluk miktarı belirlenmelidir.

Kesici takımın hangi yüzlerini kullanacağım?

Önemli bir diğer nokta da işlemler sırasında kesici takımın hangi yüzüne ihtiyaç olacağıdır. Yapılacak işlem doğrultusunda kesici takımın çevresi veya alnında kesici dişler olmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle hangi yüzün kullanılacağı konusu üzerinde durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.