Kaplamalı kesici takımlar, endüstriyel üretim operasyonlarında talaş kaldırma yöntemiyle malzemeye şekil verme işlemlerinde kullanılırlar. Kaplama kesici takımların üretim kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu kaplama çeşitleri farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Kesici Takımlarda Kaplama Çeşitleri ve Avantajları

Kesici Takımlarda TİN Kaplamanın Avantajları

  • Yüksek derecede sürtünme direncine sahiptirler.
  • Krater oluşumunun azaltılması için idealdir.
  • Diğer malzemelerle kimyasal tepkimeye girme eğilimi düşüktür.
  • Ömürleri oldukça yüksektir.
  • Farklı malzemelerle sürtünme katsayısı düşüktür.
  • İşlemler sırasında açığa çıkan ısıyı oldukça düşürür.
  • Daha hızlı işlemlerde tercih edilmektedir.
  • Yüksek kesme kuvveti ve yüksek basınca bağlı olarak gelişen deformasyona karşı dirençlidir.

Talaşlı imalat yöntemlerinde oluşan problemler kesici takımlarda yapılacak bazı iyileştirme işlemleri sayesinde çözülebilir. Ayrıca bu iyileştirmeler takım ömrünü de uzatmaktadır. Bu işlemler; Kesici takımın kesme açısı, kesme hızı, ilerleme hızı, talaş derinliği ve kesici takım üretiminde kullanılacak çelik cinsinde iyileştirmeler şeklinde örneklenebilir.

Bu iyileştirmelere ek olarak bazı işlemler de yapılabilmektedir. Bunlar:

Sertliğin Arttırılması: Seramik kaplama sayesinde kesici takımlar daha sert bir hale getirilebilir. Bu sayede işlenmesi zor olan malzemelerde bu tip kesici takımlar kolaylıkla kullanılabilir.

Aşınma Direncinin Arttırılması: Seramik kaplama sayesinde mükemmel aşınma direncine sahip olan kesici takım daha verimli bir çalışma sergileyecektir.

Darbe Direncinin Arttırılması: Seramik kaplama sayesinde kesici takımların darbe direnci artmaktadır.

Isıl Direncin Arttırılması: Seramik çok yüksek derecedeki ısılara bile dayanıklılık gösterebilmektedir. Bu sayede kesici takımların ısıl dirençleri iyileştirilmiş olur.

Oksitlenme Direncinin İyileştirilmesi: Seramik yüksek oksitlenme direncine sahiptir ve bu özelliği kaplama yoluyla kesici takıma aktarmaktadır.

Sürtünme Katsayısının Azaltılması: Seramik malzemeler kimyasal özellikleri nedeniyle metallerle bağ kurma konusunda isteksizdir. Bu sayede metaller işlenirken sürtünmeden kaynaklı deformasyon daha az görülür.

Kaplamaların avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcuttur. Geleneksel takımlara göre maliyeti daha yüksektir ve işlenecek malzeme özelliklerine göre çeşitli seçimlerin yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.