Doğru bir şekilde ilerleyebilmek ve başarılı işler ortaya çıkarabilmek adına kesici takımları sınıflandırmayı bilmek oldukça önemlidir. Kesici takımları farklı kriterlerine göre sınıflandırmak mümkündür. Bu sınıflandırmayı beş şekilde inceleyebiliriz. Bunlar: temas noktalarına göre, aşınma direncine göre, dayanıklılığa göre, ısıl sertliğe göre ve malzemeye göre sınıflandırma şeklindedir.

Kesici Takım Sınıflandırması Nasıl Yapılır?

Temas Noktalarına Göre Sınıflandırma

Malzemeye istenilen şekil verilmeye çalışılırken iş parçasının kesici takımın hangi yüzeyiyle temasta bulunduğu oldukça önemlidir. Bu durumda kesici takımlar tek noktadan ve daha fazla noktadan temas eden takımlar olmak üzere sınıflandırılmaktadırlar. Tek noktasının temas halinde olduğu kesici takımlar tek nokta takımları olarak adlandırılırken, daha fazla noktası temas halinde bulunan kesici takımlar ise çoklu nokta kesme aleti olarak adlandırılmaktadırlar.

Aşınma Direncine Göre Sınıflandırma

Aşınma direnci kesici takımın sürekli iş parçasıyla temas halinde olması sonucu meydana gelen aşınma kuvvetine karşı direncini ifade etmek için kullanılmaktadır. Kesici takımların kesici uçlarında meydana gelen aşınma, üzerinde işlem yapılmakta olan malzeme ve ucun temas ettiği noktalarda gelişen sürtünme kuvvetinden kaynaklanır. İşlemler sırasında ortaya çıkan bu sürtünme kuvvetine de kesici takımların direnç göstermesi beklenir. Aşınma direnci düşük kesici takımların malzemesine kobalt eklenebilir.

Dayanıklılığa Göre Sınıflandırma

Talaşlı üretim şekillerinde, kesici takım ve işlem yapılan malzemenin temas etmesiyle birlikte ortaya kuvvet ve basınç çıkmaktadır. Kesici takımların bu kuvvet ve basınca dayanıklılık göstermesi beklenir. Bu kuvvetlere karşı zayıf direnç sergileyen kesici takımlar dayanıksız olarak değerlendirilmektedir. Kesici aletlerin dayanıklılığını artırmak için nikel ve molibden kullanılabilir.

Isıl Sertliğe Göre Sınıflandırma

Isıl sertlik kesici takımın kesim işlemi sırasında açığa çıkan ısıya karşı gösterdiği dayanma kuvvetidir. Talaşlı imalat yöntemlerinde malzeme üzerinden talaş kaldırılırken bazı aşamalarda çok yüksek hızlara ulaşılmaktadır. Bu yüksek hızlara doğru orantılı şekilde işlem sırasında açığa çıkan ısılar da yükselmektedir. Bu durumlar dahilinde kesici takımın bu ısılara karşı dayanıklı olması ve yüksek ısı karşısında deforme olmadan çalışmaya devam etmesi beklenir.

Malzemeye Göre Sınıflandırma

Üretim aşamalarında kesme işlemleri kullanılmaktadır. Farklı çeşitlerde kesici takımlar bulunmaktadır. Bu aletlerin farklı özelliklere sahip olmasının nedeni üretim aşamalarında kullanılan malzemelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.