Kesici elmas takımları genellikle demir içermeyen metal iş parçaları veya metal olmayan malzemelerin işlenmesinde kullanılmaktadır. Elmasın sertliğinin nedeni sahip olduğu kristal yapının sağlamakta olduğu bağlama enerjisidir.

Kesici Elmas Çeşitleri

Doğal Elmas: Yüksek sıcaklık direncine sahiptir. Çok yüksek sıcaklıklarda erimeden kalabilir. Bu malzemenin ayırt edici özellikleri sertlik ve sıcağa karşı dayanıklı olmasıdır.

Yapay Elmas: Doğal elmasa göre hem ekonomik hem de teknolojik avantajlara sahiptir. Yapay elmas doğal elmasın meydana gelmesi için gereken basınç ve sıcaklığın taklit edilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Elmas İçeren Kesici Takımların Özellikleri

Monokristalli Elmas Kesici Takımlar: Endüstriyel üretimde en sık karşılaşılan takımlardır. Delme ve tornalama işlemlerinde kullanılan bu takımların genellikle tek kesici kenarı bulunur.

Polikristal Elmas Kesici Takımlar: Özel yöntemlerle elde edilen polikristal elmasın bilenerek kesici özellikler verilmesiyle elde edilen takımlardır.

Elmas Takımların Kullanıldığı Alanlar

Elmaslar kimyasal yapıları nedeniyle demir ve çeliklerle yapılan işlemlerde elmas içeren kesici takımlar bu malzemelerle reaksiyona girmektedir. Bu nedenle elmas kesici takımlar demir ve çelik gibi malzemelerden üretilen iş parçalarının işlenmesinde kullanılmazlar. Cam, plastic ve mermer gibi malzemelerden meydana gelen iş parçalarının işlenmesinde işe genellikle monokristal elmaslar kullanılır. Elmas kesici takımlarla ilerlemeli ve derinlikli kesme işlemleri yapılamaz. Polikristal elmas kesici takımlar ise alüminyum içeren malzeme işlenmesinde kullanılır.

Kübik Kristal Bornitrür (CBN): Yapısı elmasla benzerlik göstermektedir. Elmastan sonraki en sert maddedir. Geometrik yapısı sayesinde kesme işlemleri açısından önem kazanmıştır. Bornitrür elmasa göre oksidasyona karşı daha fazla direnç gösterir.

Elmas Kesici Takımların Avantajları

Elmas kesici takımların pek çok avantajı mevcuttur. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Yüksek Aşındırma Kapasitesi: Elmas içeren kesici takımlar düşük kuvvetlerle yüksek aşındırma kapasitesine ulaşabilmektedir. Bu sayede düşük ısılarda çalışılabilir ve bu durum da ısıya bağlı deformasyonlardan kaçılmasına olanak sağlar.

Yüksek Aşınma Direnci: Elmas sert bir malzemedir. Bu sayede aşınmaya karşı dirençlidir.

Uzun Takım Ömrü: Dayanıklı bir malzeme olan elmastan üretilen kesici takımların ömrü daha uzun olmaktadır.

Düşük Maliyet: Elmas kesici takımlar önemli özelliklerinden dolayı parça başı maliyeti oldukça düşürebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.